Rate this page

کانادا یکی از کشورهایی است که بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد. با توجه به رتبه‌بندی مجله تایمز، ۳۲ موسسه آموزشی در کانادا جزء بهترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شوند که در این میان ۷ دانشگاه این کشور، جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان شناخته شده است. موقعیت آموزشی کانادا باعث شده است که سالانه تعداد زیادی متقاضی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و درخواست‌های زیادی برای ویزای تحصیلی کانادا به این کشور ارسال شود. تحصیل در کانادا نه تنها منجر به کسب امتیاز بالا جهت دریافت اقامت دائم کانادا می‌شود، بلکه پس از فراغت از تحصیل نیز می‌توان با توجه به رشته و تخصص کسب شده، در این کشور کار پیدا کرده و درآمد کسب کنید.

بدون شک سوالات بسیاری برای کسانی که تحصیل در کانادا را برای روش مهاجرت خود انتخاب می‌کنند به وجود می آید؛ از همین‌رو ویزا پلنر قصد دارد در ادامه مطلب به تمامی سوالات مربوط به این موضوع پاسخ داده و شرایط و با همراهی شما اطلاعات لازم درباره چگونگی دریافت ویزای تحصیلی کانادا را بررسی کنیم.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا، اجازه‌نامه‌ای‌ است که به افراد غیرکانادایی امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد. دو نوع ویزای تحصیلی برای افراد غیرکانادایی درنظر گرفته شده است که روش درخواست این دو ویزا تفاوت چندانی ندارد و تنها در ارائه مدارک موردنیاز کمی متفاوت است. در ویزای دانش‌آموزی، افراد زیر ۱۸ سال می‌توانند در هر مقطعی از مدارس کانادا، مشغول به تحصیل شوند و در ویزای دانشجویی افراد متقاضی بالای ۱۸ سال امکان تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلات عالی را دارند‌. هر یک از این دو نوع ویزا دارای شرایط منحصربه‌فردی هستند و نیازمند مدارک مشخصی می‌باشند؛ اما نحوه دریافت ویزا در هر دو نوع یکسان است. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی تا ۹۰ روز پس از پایان دوره آموزشی اعتبار دارد.

 این دوره آموزشی هنگامی پایان‌یافته درنظر گرفته می‌شود که موسسه محل تحصیل شما پایان آن را اعلام کرده باشد. جهت دریافت ویزای کانادا، ارائه نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر، الزامی است؛ این نامه باید شامل مواردی مانند شهریه پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره باشد.

روش مهاجرت تحصیلی به دو زیر مجموعه ذیل تقسیم می‌شود:

 ویزای دانش آموزی کانادا

 ویزای دانشجویی کانادا

مزایای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا

 1. هزینه پایین تحصیل در کشور کانادا نسبت به سایر کشورهای همسطح آن مانند آمریکا، استرالیا و انگلیس
 2. سطح بالای علمی موسسات آموزشی کانادا نسبت به کشورهای پیشرفته
 3. فرصت 20 ساعت فعالیت کاری در هفته برای فرد دریافت کننده ویزای تحصیلی
 4. امکان دریافت ویزای کار برای همسر فرد درخواست کننده ویزای تحصیلی
 5. امکان تحصیل رایگان برای فرزندان شخص دریافت کننده ویزا کانادا
 6. دریافت امتیازات بالای تحصیل، جهت تقاضای اقامت نیروی کار متخصص فدرال کانادا
 7. فرصت اشتغال به کار در کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور و درخواست اقامت دائم فرد متقاضی و اعضای خانواده او
 8. امکان دریافت پذیرش و ویزا تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان و بدون محدودیت سنی
 9. فرصت آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی در موسسات دولتی آموزشی کانادا
 10. دریافت پاسپورت کانادایی برای فرزند متولد شده در این کشور

شرایط لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا

 در ابتدا فرد باید دارای شرایط اولیه باشد تا بتواند برای ویزای تحصیلی اقدام کند. داشتن مدارک هویتی، شناسایی و تحصیلی معتبر بسیار مهم است و در گام نخست باید ارائه گردد. همچنین داشتن پذیرش تحصیلی از موسسات دارای اعتبار آموزشی کانادا جهت موفقیت در گرفتن ویزای تحصیلی الزامی است. بهتر است رشته‌هایی را انتخاب کنید که در شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا تاثیرگذار باشند؛ البته باید برخی از اقدامات را انجام دهید که بعد از فارغ التحصیلی اجازه کار در کانادا را نیز داشته باشید. برای معادل سازی مدارک تحصیلی خود می‌توانید از شرکت‌های تایید شده و باتجربه مانند ویزا پلنر کمک بگیرید. اگرچه ارائه مدارک زبان جزء شرایط ابتدایی درخواست ویزا نیست؛ اما شانس دریافت ویزا کانادا را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود به همراه مدارک اصلی خود، مدرک آیلتس را نیز ارائه دهید.

شرایط لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

 1. تایید شرایط متقاضی جهت داشتن شانس ویزای تحصیلی کانادا از طریق مشاور یا وکیل موسسه و امضای قرارداد
 2. تنظیم و تحویل اسناد و مدارک خواسته شده (مدارک درخواست شده با توجه به شرایط و موقعیت‌های هر فرد متفاوت است)
 3. انتخاب رشته و موسسه آموزشی با توجه به مشخصات متقاضی و تشخیص وکیل رسمی مهاجرت (رشته تحصیلی و نوع موسسه آموزشی نقش قابل‌توجهی در شانس دریافت ویزا دارد)
 4. ثبت نام، ارائه مدارک و تقاضای پذیرش از موسسات آموزشی معتبر کانادا
 5. ارسال مدارک و نامه پذیرش به سفارت کانادا و تقاضای دریافت ویزای تحصیلی
 6. انجام انگشت نگاری متقاضی در یکی از مراکز انگشت نگاری کانادا (اگر در ایران هستید بایستی برای این کار به کشورهای همسایه مراجعه نمایید)
 7. دریافت ایمیل تاییدیه انگشت نگاری از طرف سفارت کانادا
 8. پس از انجام تمامی مراحل بالا، لازم است منتظر پاسخ سفارت کانادا به درخواست ویزای خود باشید

توجه داشته باشید که ممکن است در برخی از مواقع سفارت درخواست‌هایی مانند ارسال مدارک پزشکی، ارسال مجدد مدارک ملکی یا مالی و…  را داشته باشد که آن را از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد کرد.

مطلب مرتبط: سریع‌ترین راه دریافت اقامت کانادا

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا

ارائه مدارک یکی از اصلی‌ترین گام‌های دریافت ویزا محسوب می‌شود؛ بنابراین این مرحله باید به صورت دقیق و بدون هیچ‌گونه ابهامی انجام شود. مدارک زیر به صورت کلی بیان شده است و ممکن است ارائه تمامی این مدارک اجباری نباشد؛ چراکه دریافت ویزا برای هر فرد با توجه به شرایطش درنظر گرفته می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی اشاره خواهیم کرد:

۱) ارائه مدارک شناسایی متقاضی و همراهانش برای درخواست ویزای کانادا

۲) ارائه مدارک شغلی دارای اعتبار جهت درخواست ویزا کانادا

۳) معادل سازی مدارک تحصیلی به‌منظور درخواست ویزا

۴) ارائه مدارک مالی و ملکی برای اثبات توانایی مالی

۵) تکمیل فرم اطلاعات شخصی جهت درخواست ویزا

همان‌طور که گفته شد برای دریافت ویزای تحصیلی باید دارای شرایط اولیه باشید که این شرایط نیز باید توسط کارشناسان موسسات معتبر ارزیابی و تایید گردد.

شرایط سنی ویزا تحصیلی کانادا

‌برای تحصیل در کانادا  محدودیت سنی وجود ندارد، اما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا داشتن شرایط سنی مهم است؛ به طور مثال اگر 40 ساله هستید و در ۲۶ سالگی فوق لیسانس گرفته‌اید 14 سال گپ تحصیلی دارید که باید برای آفیسر توجیه پذیر باشد که چرا تصمیم به ادامه تحصیلی گرفته‌اید؟ به عبارتی دیگر اگر قصد گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را دارید باید شرایط سنی شما با هدفتان همخوانی داشته باشد. توجه داشته باشید که ارائه توضیحات مناسب و روشن به آفیسر اداره مهاجرت تأثیر بسزایی در گرفتن ویزای تحصیلی دارد.

شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

 • وجود فاصله تحصیلی میان مقطع تحصیلی قبلی و فعلی
 • نداشتن موقعیت مالی مناسب برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا
 • قانع کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا
 • عدم ارائه مدرک زبان (اگرچه داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی اجباری نیست اما ارائه آن می‌توان شانس شما را برای دریافت ویزا چند برابر کند.)
 • مطابقت نداشتن رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی
 • ناقص بودن پرونده و اسناد و مدارک هویتی

البته اعتراض به نتیجه ویزا پس از اعلام آن، امکان‌پذیر است اما معمولا در بیشتر مواقع نتیجه تغییری نمی‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود پیش از ارسال مدارک خود، نسبت به رفع ایرادات موجود اقدام نمایید. برای این کار می‌توانید از کارشناسان ویزا پلنر راهنمایی دریافت کنید. همچنین سعی کنید که مدارک موردنیاز را کامل و خوانا ارائه دهید. علت انتخاب برنامه یا رشته موردنظر خود را به صورت کامل توضیح داده و اهمیت آن را در دست‌یابی به اهدافتان روشن کنید. نوع موسسه‌ای که از آن پذیرش گرفته‌اید هم نقش زیادی در تایید شما دارد؛ پس سعی کنید نسبت به موسسه آموزشی مورد پذیرش تحقیق و بررسی لازم را انجام دهید.

مطلب مرتبط: ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزا تحصیلی کانادا

 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی برای هر متقاضی 300 دلار کانادا است. این مبلغ برای تمدید مدت اقامت تحصیلی 500 دلار می‌باشد.
 • هزینه بیومتریک برای هر فرد ۸۵ دلار کانادا است. (از آن‌جا که امکان دریافت بیومتریک در ایران وجود ندارد، باید برای ارائه مشخصات هویتی به کشورهای همسایه سفر کرد؛ بنابراین لازم است هزینه‌های مربوط به سفر را نیز درنظر گرفت)
 • هزینه درخواست پذیرش از مراکز آموزشی معتبر بسته به نوع موسسه آموزشی و ملیت‌ متقاضی متفاوت است. بنابراین نمی‌توان مقدار مشخصی را برای آن درنظر گرفت.
 • خرید بیمه سلامت برای گذراندن دوره تحصیل در کانادا اجباری و هزینه مربوط به آن بین 3 تا 9 هزار دلار کانادا در هر سال، متغیر است.
 • اگر زمان دوره آموزشی بیشتر از ۶ ماه باشد، با توجه به ‌اینکه در یک سالِ گذشته از ورود به کانادا در چه کشورهایی بوده‌اید، لازم است معاینه پزشکی انجام دهید؛ البته در صورتی که طی این یک سال از ایران خارج نشده‌اید، نیازی به معاینه پزشکی ندارید. هزینه‌های معاینه پزشکی شامل هزینه‌هایی مانند ویزیت پزشک و انجام آزمایش‌های مربوط به آن است.

پیش از هرچیز باید بدانید که برای دریافت ویزای کانادا مسیر سخت و پر پیچ و خمی را در پیش دارید. لازمه طی کردن این مسیر و موفقیت در آن، وجود همراهانی است که در این حرفه باتجربه هستند و نسبت به آن آگاهی کامل دارند. ویزا پلنر با کارشناسان خبره و مشاوران تخصصی می‌تواند در این مسیر دشوار همراه شما عزیزان باشد.